مدارﮎ ﻻﺯﻡ برای ثبت شرکت تعاونی

در ادامه مراحل و مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت ها،دراین مطلب مدارک مورد نیاز برای ثبت و تشکیل شرکت تعاونی را برای شما دوستان گرامی خواهیم گفت.قبل از ورود به بحث مدارک لازم شرکت تعاونی باید با شرکت تعاونی، مدارک مورد نیاز تشکیل شرکت، انواع شرکت تعاونی و اینکه چه مراحلی را باید در این راه طی کنیم ،آشنا شویم.
شرکت تعاونی چیست؟
شركتی است از اشخاص حقیقی و حقوقی، که با هدف رفع نیازمندی های مشترك و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا، از طریق كمك متقابل و همكاری طبق اصولی كه دراین قانون مطرح است تشكیل می شود. حداقل تعداد اعضای شركت تعاونی ٧ نفر است. 
در این شرکت ها، تمام یا حداقل ٥١درصد سرمایه به وسیله اعضا در اختیار شركت تعاونی قرار می گیرد و وزارتخانه ها، سازمان ها، شركتهای دولتی و وابسته به دولت و تحت پوشش دولت، بانكها، شهرداریها، شوراهای اسلامی كشوری، بنیاد مستضعفان و سایر نهادهای عمومی می توانند جهت اجرای بند ٢ اصل ٤٣ قانون اساسی از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر از قبیل مشاركت، مضاربه، مزارعه، مساقات اجاره، اجاره به شرط تملیك، شرط فروش اقساطی و صلح اقدام به كمك در تامین یا افزایش سرمایه شركتهای تعاونی نمایند بدون آنكه عضو باشند.
انواع شرکت تعاونی
تولیدی: شرکتی است که به منظور اشتغال اعضاء در امور مربوط به کشاورزی،  دامداری، دامپروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت، معدن، عمران شهری و روستایی و عشایری و نظایر آن فعالیت می کند.
 توزیع: شرکتی است که در امور مربوط به تهیه و توزیع کالا، مسکن، خدمات و  سایر نیازمندیهای اعضاء فعالیت می کند. 
انواع شرکت تعاونی در ایران از لحاظ حوزه ی فعالیت عبارتند از:
کشاورزی - صنعتی - معدنی - خدماتی - مسکن - فرش دستباف - تامین کننده نیاز تولید کنندگان - تامین کننده نیاز مصرف کنندگان اعتبار - حمل و نقل - تولیدی_توزیعی - تامین نیاز صنوف خدماتی - مصرف آموزشگاهی – عمرانی

شرکت های تعاونی مشابه سایر شرکت های حقوقی، تحت قانون اداره ثبت شرکتهای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می کنند و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز متولی صدور پروانه کار، خدمات رسانی و تسهیل امور اینگونه شرکت هاست که خدمات خود را از طریق اداره ی کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مستقر در مراکز استان ها ارائه می دهد.
مدارک لازم جهت تشکیل شرکت تعاونی
تصویر شناسنامه و مدارک تحصیلی اعضاء
تصویر گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت برای آقایان
سه قطعه عکس
گواهی عدم سوء پیشینه

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تعاونی

مجوز اداره تعاون
اساسنامه مورد تصویب شرکت تعاونی
دعوت نامه تشکیل اولین مجمع عمومی عادی
صورتجلسه اولین مجمع عمومی عادی دال بر تصویب اساسنامه و انتخاب اولین هیات مدیره و بازرس یا بازرسان
رسید پرداخت سرمایه شرکت طبق اساسنامه به صندوق تعاون
لیست اسامی و امضاء حاضرین در اولین مجمع عمومی عادی
لیست اسامی و مشخصات و نشانی اعضاء اولین هیات مدیره و بازرس یا بازرسان
قبولی کتبی اعضاء اولین هیات مدیره و بازرس یا بازرسان
صورتجلسه اولین هیات مدیره دال بر انتخاب رئیس و نایب رئیس و منشی هیات مدیره انتخاب صاحبان امضاء مجاز و اسامی و مشخصات آنها و مدیر عامل
تقاضانامه و شرکت نامه که بصورت اوراق چاپی توسط اداره ثبت شرکت قرار می گیرد
مراحل ثبت شرکت تعاونی
 پس از تحویل مدارک فوق به اداره ثبت شرکتها، ثبت شرکت تعاونی بوسیله آگهی در روزنامه رسمی به اطلاع عموم می رسد. پس از صدور آگهی تاسیس توسط اداره ی ثبت شرکتها و درج آن در روزنامه رسمی کشور، اداره تعاون نسبت به صدور پروانه تاسیس تعاونی اقدام خواهد نمود.

مدت زمان طی مراحل ثبت شرکت تعاونی و دریافت پروانه تاسیس معمولا از لحظه ی تکمیل درخواست و مدارک تا اتمام کار بین 30 تا60 روز متفاوت است.

دیدگاه شما

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است