مدارک لازم جهت دریافت کارت ملی

کارت شناسایی ملی یا کارت ملی مهم ترین کارت هویتی در کشور است که همه ی افراد بالای 15 سال باید آن را داشته باشند، این کارت توسط ادارات ثبت احوال در داخل ایران و سفارت خانه های ایران در خارج کشور برای تبعه های ایرانی صادر می شود. برای درخواست صدور کارت ملی، متقاضی دست کم باید ۱۵ سال سن داشته باشد و شناسنامه‌اش عکس‌دار باشد، همراه داشتن کارت ملی برای انجام بسیاری از امور اداری ضروری است.

 

 

اطلاعات روی کارت ملی :

شماره ملی (کد ملی )، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره شناسنامه و کد پستی مهم ترین اطلاعات روی کارت های ملی هستند.
شماره ملی عددی ده رقمی و منحصر به فرد است که به هر شخص اختصاص می یابد، از سمت چپ سه رقم کد شهرستان محل صدور شناسنامه، شش رقم بعدی کد منحصربه‌فرد برای فرد دارنده شناسنامه در شهرستان محل صدور و رقم آخر آن هم یک رقم کنترل است که از روی ۹ رقم سمت چپ بدست می‌آید.
کد پستی نیز عددی ده رقمی است که به هر مکان طبق ضوابط شرکت پست جمهوری اسلامی ایران اختصاص می یابد . کد پستی مشخص کننده ی آدرس محل سکونت شماست.

نحوه مراجعه جهت دریافت کارت ملی :

همه افراد واجد شرایط میتوانند برای درخواست کارت ملی به اداره ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنند و آن دسته از ایرانیان مقیم خارج از کشور که شرایط لازم را دارند نیز می توانند با مراجعه به کنسولگری های ایران نسبت به ارائه مدارک و تکمیل فرم درخواست اقدام کنند.
سن متقاضی بایستی 15 سال تمام باشد و پس از تکمیل فرم درخواست برگ رسید درخواست به متقاضی ارائه می شود .

مدارک مورد نیاز :

  1. شناسنامه عکسدار متقاضی و یک برگ فتوکپی از صفحه اول آن
  2. یک قطعه عکس 4*3 یا 6*4 با زمینه روشن که با سن جاری شما مطابقت داشته باشد، برای مثال حداکثر مربوط به یکی دو سال گذشته باشد.
  3. پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری ، تعرفه صدور کارت ملی در سال 95 ده هزار تومان است.
دیدگاه شما

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است