مدارک لازم برای گرفتن گذرنامه

قبل از اینکه درمورد مدارک لازم برای گذرنامه مطلبی رو یادداشت کنیم  بهتر درمورد اینکه گذرنامه چگونه مدرکی می باشد کمی صحبت کنیم. 

گذرنامه یا پاسپورت یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندانشان صادر می‌شود. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذراز و یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. به اجازه‌ای که به این منظور از دیگر دولت‌ها گرفته می‌شود روادید یا ویزا گفته می‌شود.

خیلی از دوستان اینطورفکر می کنند که برای دریافت گذرنامه زمان زیادی رو باید صرف کنند.اما به این صورت نیست و بادقت و تکمیل مدارک لازم که در زیر گفته می شود به راحتی قادر به دریافت گذرنامه خود می باشند.

برای دریافت گذرنامه حضور شخص متقاضی الزامی می باشد و بعد از مراجعه به دفاتر خدمات پلیس +10 فرم مربوط به درخواست پاسورت رو تهیه کرده که هزینه دریافت این فرم مبلغ1000 تومان می باشد.مبالغ 3750 تومان و75000 تومان نیز باید برای دریافت گذرنامه پرداخت گردد.این مطلب هم باید توجه شود که تمام هزینه های مربوط به دریافت گذرنامه باید از طریق دستگاه های POS واقع در دفاتر خدماتی پلسی +10 انجام گیرد. وبه صورت اینترنتی یا وجه نقد یا از طریق عابر بانک  قابل قبول نمی باشد.برخی از مدارک بین آقیان و خانم ها مشترک و برخی مدارک نیز متفاوت می باشد.

مدارک لازم برای دریافت گذرنامه 

موارد مشترک میان بانوان و آقایان

1-اصل و کپي شناسنامه و کارت ملي و يا تأئيديه ثبت احوال براي کليه متقاضيان.
2-ارائه اصل آخرين گذرنامه (در صورت معتبر بودن)
3- یک قطعه عکس 6x4 جديد و رنگي با زمينه سفيد و تمام رخ به طوري که:
6 ماه از تاريخ انداختن آن نگذشته باشد.
آقايان بدون کلاه و عينک کراوات و زيور آلات و آرایش مو و محاسن به طوري که پيشاني و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.
خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با استفاده از روسري و یا مقنعه ساده و تیره به طوري که گردي صورت مشخص باشد. (برای دختران بالاي 6 سال با حجاب کامل)
4-اجازه محضري برای افراد زير 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی.
5-افراد بالاي 15 سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست شناسنامه عکسدار ارائه نمايند.

6-افراد زیر 15 سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست گواهي اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار ارائه نمايند.
برای افراد زیر 6 سال،کودک می‌بایست در دفتر حاضر شده و ولی کودک یک قطعه عکس از کودک خود را ارایه نماید.
7-بازنشستگان نظامي که 5 سال تمام از بازنشستگي آنها نگذشته است ارائه نامه از حفا يگان مربوطه الزامی است.
8-بازنشستگان نظامي که 5 سال از بازنشستگي آنها مي‌گذرد می‌بایست اصل و کپي کارت کانون بازنشستگان را ارایه دهند (نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع نمی‌باشد).
9-نظامیان شاغل می‌بایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارایه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند.

 موارد مربوط به بانوان

 1-اجازه محضري برای بانوان متأهل از سوی همسر.

بانوان مقيم خارج احتياج به اجازه محضري همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ايراني قابل قبول است.بانواني که همسر آنها فوت نموده، مي‌بايست اصل گواهي فوت همسر و يا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه مي‌بايست اصل طلاق‌نامه را ارائه نمايند. 

 موارد مربوط به آقايان

1-ارائه اصل و کپي کارت پايان خدمت يا معافيت صرفاً هوشمند(کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و يا موافقت‌نامه سازمان وظيفه عمومي برای مشمولین.
کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نموده‌اند، بعد از گذشت 24 ساعت از درخواست تعویض، می‌توانند با ارایه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند.
2-آقايان بالاي 50 سال احتياج به ارايه کارت پايان خدمت ندارند.
3-آقايان دانشجو و يا دانش آموز براي خروج از کشور مي‌بايست نامه از محل تحصيل خود دريافت و به سازمان وظيفه عمومي تحويل نمايند.

براي متولدين خارج از کشور ارايه مدرک نحوه ورود الزامي است.
براي ابطال گذرنامه‌هایی که بالاي يک سال اعتبار دارند ارائه نامه از ادارات گذرنامه الزامي است.

نحوه اقدام درخصوص افرادي که گذرنامه معتبر آنها مخدوش بوده و يا آن را مفقود نموده‌اند:

شهروندان تهران جهت اعلام فقدان و تعویض گذرنامه مخدوش - بررسی ممنوعیت فقط می‌بایست به اداره گذرنامه واحد غرب تهران واقع در یافت‌آباد، بلوار معلم، نرسیده به چهاراه قهوه خانه مراجعه نمایند.
توجه: افرادی که اعتبار گذرنامه آنها به اتمام رسیده و مفقود یا مخدوش گردیده است نیازی به اعلام فقدان نداشته و می‌توانند مستقیماً به دفاتر مراجعه نمایند.

دیدگاه ها
عادله۱۳۹۵/۱۱/۱۰

ممنون از سایت مفیدتون

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است

دیدگاه شما

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است