مدارک لازم برای درخواست ویزای توریستی آلمان

ویزا یا روادید 
برای عبور از مرز بعضی از کشورها یا در واقع دولت ها در سرتاسر دنیا، چه ورود باشد و چه خروج، نیازمند به داشتن سندی به نام ویزا یا روادید هستیم. ویزا یا روادید با پاسپورت یا گذرنامه کاملا متفاوت است. برای درک بهتر مفهوم ویزا باید ابتدا مفهوم پاسپورت را بدانیم.
پاسپورت یا گذرنامه در واقع یکی از اسناد شناسایی رسمی افراد است، مثل کارت شناسایی ملی، گواهینامه های رانندگی و غیره، که از سوی حکومت ها یا همان دولت ‌ها برای شهروندان صادر می‌شود. به کمک این سند دولت های مختلف، هویت شهروندان خود را تایید کرده و در واقع از دیگر کشورها و دولت های آنها می خواهد تا اگر فرد تقاضای عبور از مرز آن کشور را داشت، اجازه ی نامه ی مربوطه با بررسی این سند هویتی و سایر اسناد مربوطه و لازمه صادر گردد. 
این اجازه نامه همان ویزا یا روادید خواهد بود. شکل صدور این اجازه، چسباندن یک برچسب یا مهر روی پاسپورت است.

ویزا یا روادید توریستی
همانطور که مشخص است، ورود از یک کشور به کشوری دیگر قطعاً با هدفی خاص صورت می گیرد. شما ممکن است با هدف اقامت دائم برای زندگی و کار، اقامت موقت برای تحصیل و یا تجارت دوره ای (مثلا تردد سالانه)، سفرهای توریستی و تفریحی و ... از کشور خود به کشوری دیگر بروید.
یکی از این اهداف، مسافرت تفریحی و توریستی به کشور مقصد است. برای این کار نیازمند به دریافت ویزا یا روادید توریستی هستید. ویزای توریستی، در واقع ویزای اقامت کوتاه موقت است. 

شرایط و الزامات اولیه
همانطور که در بالا اشاره شد، قبل از اقدام برای دریافت ویزا یا روادید، فارغ از نوع ویزا، باید حتما یکی از انواع پاسپورت یا گذرنامه، یعنی عادی، خدمت و یا سیاسی داشت. علاوه بر پاسپورت، باید سایر اسناد هویتی اصلی، یعنی کارت شناسایی ملی و شناسنامه نیز موجود باشند. 
اعتبار پاسپورت شما، یعنی تاریخ ثبت شده در آن، هنگام درخواست ویزا باید حداقل سه ماه  بعد از تاریخ بازگشت شما از کشور مقصد باشد. اگر این مدت زمان کمتر از 3 ماه است، باید ابتدا پاسپورت خود را تمدید کنید.
پاسپورت شما برای چسباندن برچسب ویزا و همچنین مهرهای ورود و خروج به کشور مقصد (که منظور ما در این مطلب، کشور آلمان است)، باید حداقل 2 صفحه کاملاً خالی داشته باشد.
اگر از تاریخ صدور پاسپورت شما بیشتر از 10 سال گذشته باشد، حتی اگر هنگام درخواست ویزا باز هم دارای اعتبار باشد، پذیرفته نخواهد شد.
فرد متقاضی تشکیل پرونده ی درخواست ویزا، خود شخصاً باید هنگام تشکیل پرونده حاضر باشد.

ویزای توریستی آلمان یک نوع ویزای کوتاه مدت برای حداکثر 90 روز در یک بازه زمانی 180 روزه بوده و برای سفر به منطقه ی شنگن است. کشورهای دیگر عضو شنگن می توانند در مرزهای کشور خود از ورود مسافرانی که بدون در نظر گرفتن نکته ی فوق ویزای شنگن گرفته اند، اجتناب کند.


مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای توریستی آلمان

فرم درخواست ویزای شنگن که از لینک ذیل قابل دانلود است:
http://www.teheran.diplo.de/Vertretung/teheran/fa/08__visa/NEU__C__Merkbl_C3_A4tter__S.html
پرسشنامه ی حفاظتی امنیتی تکمیل شده و با امضاء،دوعددعکس جدید، رنگی، از چهره و سر فرد متقاضی، بدون هرگونه پوشش سر، زمینه روشن، در ابعاد 3.5 در 4.5 سانتی متر و بدون روتوش و تغییر. باید توجه داشت که چهره فرد متقاضی در این عکس باید 70 تا 80 درصد فضای عکس را دربرداشته باشد،پاسپورت بانضمام کپی تمام ویزاهای شنگن اخذ شده تا آن زمان و نیز کپی تمام مهرهای ورود و خروج، بر روی پاسپورت (های) قبلی و کنونی در 5 سال گذشته،اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه،اصل و کپی کارت ملی،کارت پایان خدمت، مدرک دال بر تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا مدرکی برا اثبات ثبت نام در سال آینده در مدرسه یا دانشگاه،مدرکی دال بر انگیزه ی سفر بانضمام برنامه ی مشخص،اصل و کپی مدارک شغلی،مدرک دال بر رزرو هتل یا وجود یک دعوت کننده دارای محل اقامت بانضمام تعهدنامه یا مدارک دال بر تمکن مالی فرد متقاضی (مثلاً گردش حساب سه ماه اخیر در یک بانک ایرانی و ترجمه ی آن به زبان انگلیسی با مهر بانک، کارت اعتباری بین المللی شخصی مثل ویزا کارت، مسترکارت و پرینت گردش حساب های آن ها)،مدرک بیمه پزشکی بین المللی و بیمه ی بازگشت به کشور معتبر: این بیمه نامه باید تا مبلغ 30000 یورو برای پوشش هزینه های پزشکی، درمان و موارد مربوطه در طول مدت اقامت تنظیم شده باشد،اصل و کپی بلیط رفت و برگشت هواپیما

برای شاغلین در دستگاه های دولتی:
مدرک دال بر استخدام، حاوی مشخصات فردی، شغل، دستمزد ماهانه که تاریخ صدور آن بیشتر از یک ماه نباشد،فیش حقوقی سه ماه اخیر،پرینت حساب های جاری و پس انداز سه ماه اخیر،اجازه نامه ی کارفرما برای مرخصی در مدت سفر و تایید امکان بازگشت فرد به کار خود بعد از سفر،مدرک دال بر پرداخت بیمه ی شغلی برای 6 ماه گذشته

برای بازرگانان و صاحبان شرکت ها
مدرک ثبت شرکت در سازمان مربوطه و آگهی آن در روزنامه ی رسمی کشور،گواهی یا اجازه نامه ی کسب و کارت بازرگانی،پرینت حساب های جاری و پس انداز سه ماه اخیر، شخصی و شرکتی

برای شغل های آزاد
کارت فعالیت شغلی از نظام مربوطه، دارای اعتبار در آن سال،پرینت حساب های جاری و پس انداز سه ماه اخیر، شخصی و کاری

برای هنرمندان
مدرک عضویت در یک گروه یا مرکز یا انجمن حرفه ای هنری (سینما و ...) بانضمام بیمه ی کاری یا درمانی مربوطه

برای کسانی که شغلی ندارند یا بازنشستگان
مدارک اثبات کننده ی دریافت مستمری و درآمد،پرینت حساب های جاری و پس انداز سه ماه اخیر،در موارد لزوم، مدارک شناسایی شخصی که هزینه های سفر را تقبل می کند بعلاوه ی مدارک دال بر تمکن مالی و وضعیت شغلی و کاری وی،مدرک اثبات ثبات اجتماعی و اقتصادی (سند ازدواج، اسناد مالکیت و ...)

برای کودکان، محصلین و دانشجویان
مدرکی دال بر تقبل هزینه ی سفر توسط پدر یا مادر یا قیم،مدارک شناسایی شخصی که هزینه های سفر را تقبل می کند بعلاوه ی مدارک دال بر تمکن مالی و وضعیت شغلی و کاری وی،نامه ی اجازه ی سفر از طرف پدر و مادر یا قیم،مدرک دال بر تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا مدرکی برا اثبات ثبت نام در سال آینده در مدرسه یا دانشگاه

مراحل انجام کار
گرفتن وقت ویزا: طبق اطلاع رسانی پورتال رسمی سفارت آلمان در تهران، افراد متقاضی گرفتن وقت مصاحبه باید از آدرس اینترنتی ذیل اقدام کنند:
http://www.teheran.diplo.de/Vertretung/teheran/fa/08__visa/Visatermin.html
پس از ثبت درخواست وقت مصاحبه، یک شماره پیگیری دریافت می کنید و سپس یک تاییدیه به همراه دیگر اطلاعات برای شما ایمیل خواهد شد. پس از دریافت اولین ایمیل، ایمیل دیگری طی چند هفته بعد حاوی وقت مصاحبه شما برایتان ارسال می گردد. توجه داشته باشید که مراجعه به دفاتر ویزا نه تنها لازم نیست بلکه کمکی به شما نمی کند و فقط و فقط از همین طریق می توانید وقت مصاحبه بگیرید،مراجعه به بخش ویزای سفارت آلمان در تهران، خیایان فردوسی، پلاک 324، صندوق پشتی شماره 179 – 11365 در زمان مشخص شده در ایمیل سفارت،پرداخت هزینه در بدو امر بصورت نقدی و به یورو،مصاحبه و ارائه ی مدارک لازم،مراجعه در تاریخ اعلام شده برای دریافت جوابیه ی ویزا ،درانتهای کار، اصل مدارک مسترد می شوند.هزینه صدور ویزا برای بزرگسالان 60 یورو، برای کودکان بین 6 تا 12 سال 35 یورو و برای کودکان زیر 6سال رایگان است.ساعات کار سفارت روزهای یکشنبه الی پنجشنبه از ساعت 7:30 الی 14:30 
 

دیدگاه شما

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است