مدارک لازم برای درخواست بیمه (حقوق) بیکاری وزارت کار

مفهوم بیمه ی بیکاری
وقتی شما تحت قانون وزارت کار به عنوان فردی شاغل و بیمه شده در یک مجموعه مشغول بکار باشید و بدون درخواست و اراده ی خود اخراج شوید، به شرط اینکه بتوانید در مجموعه ای دیگر تحت شرایط قانون کار شروع به کار کنید، آن وقت مشمول بیمه ی بیکاری وزارت کار هستید.مدت زمان پرداخت حقوق بیکاری برای افراد مجرد نهایتا 36 ماه و برای افراد متاهل نهایتا 50 ماه است. این مدت زمان جزو سوابق کاری فرد محسوب می شود. 

شرایط و اقدامات اولیه
شما باید تحت قانون وزارت کار و تامین اجتماعی استخدام و بیمه شده باشید،افراد تبعه ی کشورهای دیگر نمی توانند از این بیمه بهره مند شوند،شما نباید از کار افتاده بصورت کلی و یا بازنشسته و مستری بگیر باشید،شما باید حداقل 6 ماه سابقه ی پرداخت حق بیمه در پرونده ی خود باشید(مدت زمان سابقه ی بیمه در بعضی موارد به 12 ماه هم ممکن است افزایش یابد. در مواردی که بیکاری به علت سوانح غیرمترقبه است، یعنی جنگ، سیل، زلزله و ...، مدت زمانی خاصی به عنوان سابقه ی بیمه مطرح نیست و حتی 1 روز هم پذیرفته است.)،شما باید نهایتا 30 روز بعد  از تاریخ رسمی بیکاری، موضوع را به دایره ی مربوطه، یعنی واحد کار و امور اجتماعی وزارت کار و ادارات ذیربط در شهرهای مختلف، اطلاع داده و آمادگی خود را برای کار در واحدی مشابه اعلام کنید.

قطع بیمه (حقوق) بیکاری
اگر فرد دارای بیمه ی بیکاری بعد از دریافت حقوق بیکاری، مشغول به کار شوید و یا بدون دلیل شغل پیشنهادی از طرف وزارت کار را رد کنید، زمان مقررشده برای دریافت این حقوق به پایان برسد و یا فوت کند، این حقوق قطع می شود. همچنین، هر زمانی که مشخص شود ادعای فرد برای دریافت بیمه ی بیکاری، در هر مورد یا مرحله، کذب بوده، مقرری قطع می گردد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بیمه (حقوق) بیکاری وزارت کار

اصل و کپی کارت ملی،اصل و کپی شناسنامه،اصل و کپی صفحه ی اول دفترچه ی بیمه ی تامین اجتماعی،اصل و کپی مدارک حساب بانکی

مراحل انجام کار
از مجموعه ای که در آن کار می کردید و از آن اخراج شده اید نامه ای بر این مبنا دریافت کنید،حداکثر 30 روز بعد از تاریخ نامه ی مذکور، به واحد امور اجتماعی وزارت کار و ادارات ذیربط در شهرهای مختلف مراجعه کنید،مدارک لازم را ارائه دهید،منتظر دریافت خبر برقراری مقرری از سوی اداره ی مذکور باشید.

مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری

سابقه ی بیمه

مدت زمان پرداخت حقوق بیکاری

برای افراد مجرد

برای افراد متاهل

6 تا 24 ماه

6 ماه

12 ماه

25 تا 120 ماه

12 ماه

18 ماه

121 تا 180 ماه

18 ماه

26 ماه

181 تا 240 ماه

26 ماه

36 ماه

241 ماه به بالا

36 ماه

50 ماه

 

هزینه ی های مرتبط
انجام پروسه ی درخواست بیمه ی بیکاری هیچ هزینه ای ندارد،معمولا 2 تا 3 ماه طول می کشد تا بیمه ی بیکاری و مقرری آن پرداخت شود. البته اگر آخر سال باشد، این مدت معمولا بیشتر از 3 ماه زمان خواهد برد و در سال جدید حقوق بیکاری برقرار می شود. 

دیدگاه ها
محمود صادقی۱۳۹۶/۰۴/۰۲

اطلاعات خوبی بود

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است

مهدی ۱۳۹۶/۰۴/۱۲

سلام، من،درموسسه اعتباری بعد۵سال یگ هفته هست که بیکارشدم،بعداز چند بارمراجعه گفتن نامه شما حاضر نیست، ایاباید منتظرباشم یا،،،،، ممنون

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است

شیوا۱۳۹۶/۰۵/۱۹

با سلام. سال قبل برای بیمه بیکاری اصل و کپی مدرک تحصیلی رو هم میخواستن. الان هم میخوان؟ حساب بانکی رو برای چی؟

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است

رضا ۱۳۹۶/۰۵/۲۲

سلام برای بیمه بیکاری نیازی به مدرک تحصیلی هست؟

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است

زهرا۱۳۹۶/۰۵/۲۳

سلام.من نه ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارم قرارداد مجدد نمیبندند میخواهم از بیمه بیکاری استفاده کنم ایا همون شیش که مدت دریافت زدند در سایت بیم

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است

علیرضا۱۳۹۶/۰۸/۱۷

سلام ،من حدود ۲سال توی یه کادگاه سابقه بیمه دارم الانم منو اخراج کردن ،برای بیمه بیکاری مدرک به من نمیدن ،الان بیاد چیکار کنم.

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است

صادق هدایت نیا در پاسخ به علیرضا۱۳۹۶/۱۰/۱۶

سلام .. من بعد از ۲سال و نیم کار توی شرکت مخابراتی اخراج شدم و نامه ای نمیدن و میگن نمیدیم من الان باید چیکار کنم؟ ایا میتونم از مزایای بیمه استفاده کنم یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنید

پرویز احمدی۱۳۹۷/۰۴/۰۹

سلام خسته نباشین فرمودین که انجام پروسه ی درخواست بیمه ی بیکاری هیچ هزینه ای ندارد،معمولا 2 تا 3 ماه طول می کشد تا بیمه ی بیکاری و مقرری آن پرداخت شود. البته اگر آخر سال باشد، این مدت معمولا بیشتر از 3 ماه زمان خواهد برد و در سال جدید حقوق بیکاری برقرار می شود.
سئوال: وضیعت پرداختی بیمه بیکاری در طول پروسه درخواست 3 یا 5 ماهه چی می شود؟

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است

دیدگاه شما

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است