مدارک لازم برای ثبت نام مشمولان غایب

بعضی وقتا به هر دلیلی خیلی از آقایون از رفتن به خدمت سربازی امتناع می کنند.و وارد دوران غیبت از خدمت خواهند شد حال سوالاتی دراین مورد وجود خواهد داشت:مثلا به چه فردی مشمول غایب گفته می شود؟از چه طریق فرد مشمول غایب می تواند برای انجام خدمت سرباز ی اقدام کند؟در این مطلب سعی شده است تا مطالب و مدارک مورد نیاز برای افراد مشمول غایب گفته شود.

مشمولین غایب چه کسانی هستند؟.

مشمولان خدمت وظيفه عمومي كه براي رسيدگي و يا اعزام احضار مي شوند و ليكن در مهلت مقرر كه از طرف سازمان وظيفه عمومي اعلام گرديده خود را معرفي ننمايند.
دارندگان معافيت موقت چنانچه حداكثر پس از يك ماه از خاتمه مدت اعتبار خود را معرفي نكنند،دارندگان برگه اعزام به خدمت چنانچه در موعد اعزام تعيين شده خود را معرفي نكنند، مشمولان ديپلم و پيش دانشگاهي حضوري در صورتيكه در مهلت هاي قانوني- كه بر اساس تاريخ تولد و زمان اخذ مدرك تحصيلي آنان تعيين گرديده است-، مدارك خود را براي معرفي ارسال ننمايند،مشمولان فارغ التحصيل (فوق ديپلم و بالاتر) چنانچه تا 1سال پس از فراغت از تحصيل خود را معرفي نكنند،دانشجويان انصرافي ،اخراجي و ترك تحصيل نموده از دانشگاهها، چنانچه تا 1 سال پس از تاريخ انصراف، اخراج و ترك تحصيل خود را معرفي ننمايند،مشمولاني كه در مقاطع مختلف تحصيلي بيش از سقف مجاز ادامه تحصيل داده باشند،مشمولاني كه بصورت داوطلب آزاد (متفرقه) ادامه تحصيل داده و تحصيل آنان تا بعد از موعد قانوني اعزام ادامه داشته باشد.

مشمولاني كه در مهلت قانوني درخواست معافيت پزشكي و يا كفالت داده و در مراحل رسيدگي پزشكي و كفالت قرار گرفته‌اند و ليكن از روي عمد و يا بدليل قصور در پيگيري پرونده و عدم حضور در جلسات شوراي پزشكي و هيئت كفالت، باعث طولاني شدن مراحل رسيدگي شده اند ، چنانچه راي شوراي پزشكي يا هيئت رسيدگي كفالت، به سرباز بودن آنان صادر شود ، در اينصورت در حكم مشمولان غايب بوده و براي آنها برگ اعزام با غيبت صادر خواهد شد

نحوه برخورد با مشمولین غایب

مشمولین غایب پس از معرفي يا دستگيري در صورتي كه طبق مقررات ، قادر به خدمت و بلامانع تشخيص داده شوند به خدمت اعزام مي‌گردند و در صورتی که مدت غيبت اوليه آنان در زمان صلح تا سه ماه و در زمان جنگ تا پانزده روز باشـد، سـه ماه اضافه خدمت و چنانچه مدت غيبت اوليه آنان در زمان صلح بيشتر از سه ماه و در زمان جنگ بيش از پانزده روز باشد به شش ماه اضافه خدمت تنبيه مي‌گردند.


 مشمولین وظیفه عمومی برای انجام کارهای زیر باید  مدارکی مبتنی بر وضع مشمولیت آنان از اداره وظیفه عمومی را ارائه کنند و فتوکپی مدرک ارائه شده از جمله مدارک  ضروری پرونده تشکیل شده می باشد.
   الف- شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه.
   ب- دریافت هر گونه وام و کمک‌های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق بانك‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی.
   ج- کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن‌های قانونی.
   د- تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه.
   ﻫ- صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی.
   و- دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.
   ز- استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) در وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شرکت‌های دولتی. 
تبصره 1: ارزش و اعتبار مدارك دال بر رسيدگي به وضعيت مشمول از لحاظ انجام قسمتي يا تمام امور موضوع اين ماده مطابق آيين‌نامه اجرايي مندرج در ماده (51) تعيين مي‌شود.
تبصره 2: متخلفين از مقررات اين ماده به محاكم قضايي معرفي مي‌شوند، مجازات اين‌گونه افراد براي بار اول پرداخت هزينه سالانه يك سرباز طبق قانون بودجه سالانه و نرخ اعلامي دولت است و بار دوم علاوه بر جريمه فوق، سه ماه انفصال از خدمت و براي بار سوم و بالاتر انفصال از خدمات دولتي است.

مدارک مورد نیاز طرح ثبت نام مشمولان غایب
اصل وکپی شناسنامه  مشمول
اصل و کپی کارت ملی مشمول 
اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی مشمول 


ویژه مشمولان متاهل
اصل وکپی شناسنامه همسر 
اصل و کپی کارت ملی همسر 
اصل و کپی شناسنامه فرزندان 
اصل و کپی کارت ملی  فرزندان

 

دیدگاه شما

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است