مدارک لازم برای تمدید گواهینامه

گواهینامه های رانندگی داری اعتبار زمانی هستند که شما باید پس از به پایان رسیدن آن زمان برای تمدید گواهینامه تان به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و نسبت به تمدید آن اقدام کنید، مدارکی که هنگام مراجعه به پلیس +10 ضروریست که همراه داشته باشید درادامه آمده است:

مدارک مورد نیاز جهت تمدید گواهینامه

 • - اصل و كپي شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات کپی صفحه توضیحات ممهور به مهر ثبت احوال) (در شناسنامه‌های جدید: کپی صفحه محله تنظیم سند)
 • - اصل و کپی كارت ملي
 • - کدپستي 10 رقمی و آدرس دقیق پستی محل سکونت دائمي
 • - اصل گواهينامه
 • - عکس: برای گواهینامه پایه یک، دو قطعه عكس رنگي و برای گواهینامه گروه ب، 3 قطعه عكس رنگي در ابعاد 3x4 بدون عينك، كلاه، كراوات و آرایش (بدون پیرایش مو و محاسن)، تمام رخ به صورتي كه گردي صورت معلوم و مربوط به سال جاري باشد.
 • - اعلام گروه خوني: ارائه هر گونه مدرک اعم از کارت پایان خدمت، برگه آزمایشگاه و ... که گروه خونی در آن درج شده و یا حتی خوداظهاری (با ثبت اثر انگشت و امضا خوداظهاری) در خصوص تعیین و ثبت گروه خونی متقاضی کافی می‌باشد.
 • - پرداخت مبالغ زیر از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر ( لازم به ذکر است واریز از طریق اینترنت یا عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست)
 • - گواهی عدم اعتیاد (مختص پایه یکم)

مراحل انجام کار

ابتدا باید با در دست داشتن مدارک ذکر شده به یکی از شعب پلیس +۱۰ مراجعه کنید توجه داشته باشید حضور شخص متقاضی به منظور اخذ اثر انگشت در دفتر الزامی است. در آنجا درخواست تمدید گواهینامه ی خود را به باجه ی مربوط به گواهینامه ی رانندگی ارائه نمایید، پس از دادن مدارک به پلیس +۱۰، برگه ی معاینه ی چشمی صادر می شود و معاینه می‌بایست توسط یکی از پزشکان معتمد ناجا انجام پذیرد. (برای تعویض گواهینامه گروه ب موقت، انجام معاینه چشم نیاز نیست و ارائه یک قطعه عکس کافیست. – متقاضیان بالای ۷۰ سال بعد ازانجام معاینه چشم می‌بایست ابتدا به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی و سپس به باجه کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه نمایند. کسانی که قبلا گواهینامه رانندگی با لنز داشته‌ و قصد اخذ المثنی یا تمدید گواهینامه با همان شرایط را دارند نیازی به مراجعه به شهرک آزمایش ندارند و فقط می‌بایست توسط پزشکان معاین معتمد ناجا معاینه شوند.) در مورد کسانی که گواهینامه قبلی آنان با عینک بوده و اکنون با انجام جراحی لیزیک نیازی به استفاده از عینک ندارد تأییدیه یک پزشک معتمد ناجا در این خصوص در فرم معاینه پزشکی لازم است. همچنین کسانی که قبلاً دارای نقص عضو بوده‌اند و یا اینکه پس از اخذ گواهینامه وضعیت جسمانی آنان تغییر پیدا نموده است، پس از انجام معاینه پزشکی، اخذ نظریه کاردان فنی شهرک آزمایش برای این اشخاص الزامی است. نکته ی آخر آنکه افرادی که گواهینامه آنها با استفاده از با لنز طبی می‌باشد بعد از حضور در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی می‌بایست به کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه نمایند.

همچنین افرادی که متقاضی تمدید گواهینامه پایه یکم هستند برای دریافت گواهی عدم اعتیاد پس از دريافت معرفي‌نامه از دفاتر می‌بایست به يكي از مراکز ذيل مراجعه نمايند:

 • بيمارستان وليعصر(عج): تهران - بالاتر از ميدان ونك
 • بيمارستان امام سجاد (ع): تهران، خیابان بهار شمالي، بالاتر از خیابان طالقاني، كوچه مهندسي
 • درمانگاه حضرت زينب(س): شهرري - دولت آباد 

لازم به ذکر است هزينه معاينه پزشکي و انجام تست اعتياد و ارسال گواهينامه توسط پست به آدرس متقاضي و خدمات الکترونيک به عهده متقاضي می باشد. 

هزینه ها

تعرفه این خدمت در دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي با احتساب هزینه پستی مبلغ بیست و هفت هزار تومان مي باشد، همچنین به ازای هر سال دیرکرد از تاریخ انقضای کارتتان باید مبلغ پنج هزار تومان جریمه بپردازید.

 

دیدگاه شما

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است