مدارک لازم برای تعویض و درخواست گواهینامه المثنی

شما ممکن است به یکی از دلایل مفقودی، سوختن و یا مخدوش شدن گواهینامه ی خود، نیازمند به دریافت گواهینامه ی المثنی باشید. مرجع رسیدگی به این کار، دفاتر خدمات پلیس 10+ هستند. در صورتی که لاشه ی گواهینامه ی خود را دارید، حتما آن را هنگام مراجعه به همراه داشته باشید. ضمنا، چون ارائه ی اثر انگشت برای این کار الزامی است، فرد متقاضی باید شخصا برای این کار حضور داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای تعویض و درخواست گواهینامه المثنی :

فرم ویژه ی درخواست تعویض یا دریافت گواهینامه ی المثنی. این فرم در دفاتر پلیس 10+ موجود می باشد
اصل و کپی کارت ملی
اصل و کپی شناسنامه
4عدد عکس 4*3 رنگی، بدون عینک، زمینه سفید، جدید، تمام رخ و مطابق با قوانین شرع اسلامی
در صورت درخواست تعویض، اصل گواهینامه ی اعتبار گذشته و یا لاشه ی مخدوش شده

نکته: چنانچه گواهینامه ی شما قدیمی است، یعنی یکی از گواهینامه های پایه یکم قدیمی، پایه دوم قدیمی، گواهینامه ی ب1، گواهینامه ی ب2، گواهینامه ی پ1، گواهینامه ی پ2، گواهینامه ی موتورسیکلت، انواع گواهینامه ی ویژه و گواهینامه ی تراکتور چرخ لاستیکی است، می توانید قبل از پایان اعتبار آن برای دریافت گواهینامه ی جدید و یا تجمیع آن (یکی کردن) اقدام کنید.

برگه ی اعلام گروه خونی دریافت شده از آزمایشگاه یا هر مدرک رسمی دیگری که گروه خونی شما در آن نوشته شده باشد، مثل کارت پایان خدمت و غیره. البته می توانید شخصا گروه خونی خود را نیز در صورت اطمینان، بصورت خود اظهاری و با امضاء و اثر انگشت اعلام کنید.
مدرک اثبات عدم اعتیاد که باید از طرف نهادهای رسمی اعلام شده توسط دفاتر پلیس 10+ برای شما صادر شده باشد. به عنوان مثال، بيمارستان وليعصر(عج) واقع در ميدان ونك، بيمارستان امام سجاد (ع) در خیابان بهار شمالي و درمانگاه حضرت زينب(س) واقع در شهرري نمونه ای از این مراکز برای دریافت گواهی عدم اعتیاد در تهران هستند.
برگه ی معاینه ی چشم که باید از طرف پزشک معتمد ناجا صادر شود. لیست این پزشکان در تمام دفاتر پلیس 10+ در تمامی شهرها موجود است.

مراحل انجام کار:
مراجعه به یکی از دفاتر خدمات پلیس 10+
ارائه ی مدارک فوق
پرداخت هزینه های مربوطه
دریافت برگه ی رانندگی موقت که فقط تا تاریخ درج شده در آن معتبر است (اطلاعات تماس و آدرس خود را در فرم مربوطه به دقت تکمیل کنید، چون کارت ها به آدرس شما ارسال خواهند شد.)

هزینه ی های مربوطه
هزینه ی صدور کارت المثنی 20هزار تومان و هزینه ی انجام امور اداری، هزار تومان است. هزینه ی ارسال کارت توسط اداره ی پست نیز بسته به شهر مربوطه متفاوت است که بین 6 تا 10هزار تومان می باشد. یعنی مجموعاً چیزی بین 27 تا 31 هزار تومان.اگر از تاریخ اعتبار گواهینامه ی شما یکسال کامل گذشته باشد، برای هر سال دیر کرد مبلغ 5هزار تومان نیز جریمه از شما دریافت خواهد شد. ضمنا، هزینه های دریافت گواهی عدم اعتیاد و معاینه ی چشم نیز در مراکز مربوطه دریافت می شود که بسته به شهر مربوطه متغیر بوده و مجموعا بین 20 تا 30هزار تومان متغیر خواهد بود.این مبالغ در دفاتر بصورت نقدی یا پرداخت از طریق دستگاه های کارت خوان خود دفتر صورت می گیرد.معمولا 20 روز تا 1 ماه طول می کشد تا گواهینامه ی جدید یا المثنی به آدرس شما ارسال شود.

دیدگاه شما

پر کردن تمامی فیلدها ضروری است